Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567
Pokaż wyniki od 61 do 66 z 66

Wątek: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

  1. #61

    Domyślnie Odp: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

    @mxw jak postępy....?

  2. #62
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 297

    Domyślnie Odp: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

    A okay, dziękuję - "maszynka" jest w miarę ogarnięta i czeka na wolniejszą chwilę - myślę, że niedługo coś tu wrzucę.
    Zakładam, że przy f/16 można już kopiować slajdy/negatywy uzyskując w miarę ostre i spore kopie, czyli że czas poświęcony na kopiowanie nie będzie totalnie stracony.

    Także za chwilę zapewne nastąpi druga faza całego procesu - obróbka.
    O ile przy slajdach i czarno-białych negatywach jest to relatywnie proste, o tyle przy kolorowych negatywach - do tego dość zwietrzałych - może to być już problem.
    Dodatkowo wq*rzające jest to, że do wywołania takich RAWów nie można użyć DPP (przez głupi błąd programisty) i w zasadzie wszystko trzeba robić w Lightroom czy czymś podobnym.

    No i na koniec pozostaną ogólne rozważania - czy to w ogóle ma sens? (poza pamiątką rodzinną)
    Zderzenie starych technologii (typu Zenit, kompakty analogowe, pierwsze lustrzanki - a tym były w końcu naświetlane takie filmy) ze współczesnymi standardami (sorry, właśnie zaliczyłem opad szczęki po wywołaniu fot z RF85L) stawia całe przedsięwzięcie na trochę przegranej pozycji.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  3. #63

    Domyślnie Odp: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

    Ale ja na samym wstępie zaznaczyłem, że chodzi o uratowanie wspomnień a nie o jakiś super rezultat. Zdjęcia mają moc ! Ja akurat robię ambitny projekt dla potomnych i uważam że ma to sens jakkolwiek te stare by nie wyglądały. Powoli miasto zaczyna się tym interesować.....
    Ostatnio edytowane przez jamto ; 03-05-2024 o 10:28

  4. #64
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 297

    Domyślnie Odp: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

    Cytat Zamieszczone przez jamto Zobacz posta
    Zdjęcia mają moc !
    I tego się trzymajmy.
    Pytanie czy wszystkie.

    BTW gratuluję projektu.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  5. #65
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 297

    Domyślnie Odp: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

    Informacyjny update nt. projektu 'skanowanie':
    jest OK, tak można skanować
    tzn. kopie (skany) wychodzą już w miarę ostre i nie ma się poczucia totalnie zmarnowanego czasu (jak przy skanerach płaskich czy innych 'plustekach' do negatywów).

    Workflow mam w Lightroom:
    • lightroom classic - tethered capture - aparat z ustrojstwem na biurko i krótki kabel USB do kompa - jednak ostrzenie na monitorze 24" (z powiększeniem x5) jest nieco wygodniejsze niż na ekraniku 3"
    • na aparacie dobrze jest zdefiniować sobie w wygodnym miejscu (czyli od góry) buttony do podglądu DOF (robię na f/16) i do powiększania punktu AF (x5, x10)
    • obiektyw najlepiej przełączyć na MF, bo jeszcze przypadkiem opalimy AF i zacznie szukać - strata czasu - a zebra nawet nieco działa (picking)
    • tethering Lr pozwala na automatyczne zastosowanie od razu wskazanego presetu - tu podpinam od razu swój preset typu "negatyw CZ-B" albo "negatyw COLOR" albo "slajd" (głównie odwrócona krzywa)
    • najlepiej pracuje się na 3 monitorach: na jednym mamy tether i ostrzenie i działamy, na drugim folder (grid) ze zrobionymi już fotkami (kontrola czy czegoś nie pominęliśmy), na trzecim podgląd już pozytywów (robi się samo po kilku sekundach wg wskazanego presetu - kolory są zazwyczaj 'walnięte', ale przynajmniej już widać pozytyw)
    • na stole nadal trzeba mieć sporo miejsca i najlepiej małą podświetlarkę do slajdów, żeby co chwilę wyciągać negatywy z koszulek i pakować do ramki (to zajmuje najwięcej czasu)


    Przy takim układzie można wskanować cały negatyw w jakieś 10 minut (szybko szybko) do 20 minut (na luzie).


    W efekcie mamy na kompie kopie wszystkich klatek (RAW) w rozdzielczości naszego bezlustra (o ile w miarę tak skalibrowaliśmy nasze szkło i pierścienie makro w naszym 'ustrojstwie').

    Oczywiście to jest tylko wskanowanie (powiedzmy faza 1) - czyli można schować negatyw do pudełka - oczywiście dopiero teraz zaczyna się zabawa w selekcję i korekty wybranych fot (faza 2).
    No i to jest chyba trudniejsza faza. Zabawa z balansem bieli, krzywymi RGB, a potem z całą resztą, przy czym cała reszta działa oczywiście odwrotnie (robię na gołym LR, żadnych pluginów).

    Uwagi jeszcze do fazy 1 - czyli mechanicznego skanowania:
    1. przydaje się jakiś spis negatywów, wręcz baza danych - ja mam ręcznie spisywane 'w epoce' listy moich negatywów - polecam wskanować najpierw coś takiego (potem w PDF można sobie odfajkowywać wykonane skany)
    2. dobrze jest zawczasu przemyśleć jak układać foldery i pliki z takimi skanami - można różnie - ale ostatecznie chyba najlepiej robić to samo jak zawsze, czyli np. "rok-miesiąc-dzień <krótki_opis>" itd.
    3. jedna rzecz wqu*rzająca w tetheringu LR: przy automatycznej numeracji skanów pozwala on zaczynać numerację tylko od "1" (lub więcej, nie da się mniej) - a sporo negatywów zaczyna się od "0" albo nawet od "00" (i przez to po każdym negatywie trzeba odpalać ręczną renumerację), mam też jakieś stare negatywy ORWO z numeracją z pół klatki - czyli numeracja normalnych klatek rośnie o 2 - tego LR też nie ogarnia

    Wszelkie inne uwagi mile widziane.

    Ciekawostka: miałem kilka aparatów, ale głównie to jakieś klasyki typu zenity, EOS 1000, EOS 50, Olympus Mju - nosz kur*de - mało aparatów, ale akurat mam wymieszane wszystkie kombinacje naświetlania filmów - o ile dobrze pamiętam: EOS 1000 najpierw nawijał cały film na swoją rolkę, a potem robił zdjęcia zwijając film do kasety (czyli numeracja jest odwrotnie), Mju robił dobrze, ale do góry nogami (kaseta jest po prawej), reszta robi w miarę poprawnie. Ciekawe czy jest jakiś aparat, który robi na drugiej stronie filmu? Można tak?

    Anyway, zrobiłem tak już testowo kilkanaście negatywów. Pewnie za chwilę wrzucę jakieś efekty. Tylko chyba jakiś kurs obróbki negatywów w LR muszę ukończyć
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    &#169; mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  6. #66
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 297

    Domyślnie Odp: Skanowanie filmów fotograficznych a skaner płaski

    Kilka fot na szybko bez wielkiej obróbki

    #1 Zorka (chyba)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OLD_001_42_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	1,41 MB
ID:	16520

    #2
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OLD_001_58_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	1,36 MB
ID:	16521

    #3 Zenit ttl
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OLD_001_13_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	1,16 MB
ID:	16522

    #4 EOS 1000
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCN_036_07_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	1,93 MB
ID:	16523

    #5 Mju II
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCN_269_02_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	851,4 KB
ID:	16524

    #6
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCN_269_16_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	878,3 KB
ID:	16525

    #7
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCN_269_28_lr_fs.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	1,03 MB
ID:	16526

    #8 EOS 50E
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCN_321_31_lr-2_fs.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	499,7 KB
ID:	16527
    Ostatnio edytowane przez mxw ; Dzisiaj o 02:49
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    &#169; mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •