Strona 187 z 189 PierwszyPierwszy ... 87137177185186187188189 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 861 do 1 870 z 1882

Wątek: Canon EOS R5

  1. #1861
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Kołobrzeg
    Posty
    25

    Talking Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    To chyba rzeczywiście nie da się tego zrobić. Jedyne co ja umiem i robię, to rozdzielenie AF od pomiaru światła i spustu migawki i to mogłem Ci pokazać.
    Dzięki za chęci, od zawsze mam te funkcje rozdzielone. Cóż przyjdzie jakoś z tym żyć, na CW jest bez problemu
    GFX ma mozliwość powiązania punktu AF z pomiarem punktowym. Menu skomplikowane do granic absurdu, ale można wszystko ustawić.
    Ostatnio edytowane przez 52UM ; 06-04-2024 o 20:34

  2. #1862
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 296

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    ZTCP to w Canonie od zawsze sposób pomiaru światła determinuje na sztywno, czy jest on powiązany z aktywnym punktem AF czy nie - i standardowo w zwykłych puszkach (chyba poza 1Dx) we wszystkich trybach punkt ostrzenia nie wpływa na pomiar światła za wyjątkiem trybu Evaluative - coś w ten deseń, choć to może się zmieniać w zależności od puszki:

    • Metering Modes:

      (1) Evaluative metering (linked to AF points)
      (2) Partial metering (Approx. 5.9% of viewfinder at centre)
      (3) Spot metering: Centre spot metering (Approx. 2.9% viewfinder at centre)
      (4) Centre weighted average metering

    Czyli tryb (1) jest na sztywno powiązany z AF, a tryby (2), (3) i (4) nie są. Jak chcesz odłączyć pomiar od AF, to po prostu zmień tryb pomiaru światła z Evaluative na dowolny inny.

    A tutaj dyskusja o tym: https://www.dpreview.com/forums/thread/4539623

    Natomiast cóż, do krajobrazów ze statywu z pilotem to chyba ogólnie tylko tryb M pozostaje, a najlepiej C1, C2, C3 - ale nie wiem, nie znam się.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  3. #1863
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Kołobrzeg
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez mxw Zobacz posta
    ZTCP to w Canonie od zawsze sposób pomiaru światła determinuje na sztywno, czy jest on powiązany z aktywnym punktem AF czy nie - i standardowo w zwykłych puszkach (chyba poza 1Dx) we wszystkich trybach punkt ostrzenia nie wpływa na pomiar światła za wyjątkiem trybu Evaluative - coś w ten deseń, choć to może się zmieniać w zależności od puszki:

    • Metering Modes:

      (1) Evaluative metering (linked to AF points)
      (2) Partial metering (Approx. 5.9% of viewfinder at centre)
      (3) Spot metering: Centre spot metering (Approx. 2.9% viewfinder at centre)
      (4) Centre weighted average metering

    Czyli tryb (1) jest na sztywno powiązany z AF, a tryby (2), (3) i (4) nie są. Jak chcesz odłączyć pomiar od AF, to po prostu zmień tryb pomiaru światła z Evaluative na dowolny inny.

    A tutaj dyskusja o tym: https://www.dpreview.com/forums/thread/4539623

    Natomiast cóż, do krajobrazów ze statywu z pilotem to chyba ogólnie tylko tryb M pozostaje, a najlepiej C1, C2, C3 - ale nie wiem, nie znam się.
    Manual, jutro to sprawdzę. Warto popytać. Dzięki

  4. #1864
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 429

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez 52UM Zobacz posta
    Dzień dobry. Nurtuje mnie jeden problem. Czy istnieje możliwość wyłączenia powiązania pomiaru światła z aktywnym punktem AF? Wkurza mnie to niezmiernie
    W Fuji GFX trzeba to właczyć. Tu nie mogę odszukac takiej opcji
    To powiązanie działające tylko przy pomiarze matrycowym to element jakiegoś złożonego algorytmu pomiaru matrycowego.
    Możesz zablokować ekspozycję klawiszem * i ruszać punktem AF do woli oraz zmieniać kadr bez zmiany parametrów naświetlania. Pewnie dlatego jest ta funkcjonalność.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  5. #1865
    Uzależniony Awatar cybulski
    Dołączył
    Aug 2022
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    963

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Lepiej chyba gwiazdką zdjąć pomiar tam gdzie chcemy (gwiazdka ustawiona na pamiętanie do kolejnego ciśnięcia) i potem kadrowac i robić foty. I ta metoda wymaga tylko zmian w ustawieniu gwiazdki.

    --- Kolejny post ---

    Trzeci górny przycisk z tyłu, mam przestawiony na zmiany stref af. Pierwszy na przełączanie między af punktowym a ciągłym. Ta kombinacja sprawdza mi się dość dobrze.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  6. #1866
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Kołobrzeg
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cóż, jakoś trzeba sobie z tym poradzić. Jednak szkoda że Canon nie pomyślał o tym aby dało się to przystosować do indywidualnych upodobań. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

  7. #1867
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 296

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Ależ Canon oczywiście, że o tym pomyślał i doskonale o tym wie. Ale Canon to jest naprawdę chytra bitch i na razie nie widzi powodu, aby ten pomysł wykorzystywać. Wykorzysta go dopiero gdy np. trochę zacznie mu spadać sprzedaż.

    IMHO sposób pomiaru światła w Canonach jest niezmienny odkąd pamiętam, czyli OIDP tak samo było jeszcze w czasach lustrzanek analogowych (4 tryby) - gdy wszyscy ostrzyli tylko centralnym AF (innych często nie było) i przekadrowywali. Tak to rozumiem. I wtedy to się sprawdzało. I po co Canon ma to zmieniać tak od razu, jak tak mało osób o to pyta?
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  8. #1868
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    451

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez 52UM Zobacz posta
    Dzień dobry. Nurtuje mnie jeden problem. Czy istnieje możliwość wyłączenia powiązania pomiaru światła z aktywnym punktem AF? Wkurza mnie to niezmiernie
    W Fuji GFX trzeba to właczyć. Tu nie mogę odszukac takiej opcji
    To jest wyłączone! i nie da się tego włączyć bo tego w Canonie powiązania nie ma. Więc co Cię "Wkurza"?

  9. #1869
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Kołobrzeg
    Posty
    25

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    To jest wyłączone! i nie da się tego włączyć bo tego w Canonie powiązania nie ma. Więc co Cię "Wkurza"?
    Jest, sprawdź, nie idzie tego wyłączyć. Dziwny ten pomiar , niby matrycowy a jakby punktowy.

  10. #1870
    Pełne uzależnienie Awatar adawro
    Dołączył
    Jul 2011
    Miasto
    Ursynów
    Wiek
    49
    Posty
    1 030

    Domyślnie Odp: Canon EOS R5

    Cytat Zamieszczone przez 52UM Zobacz posta
    Długo siedziałem w Canonie 40D, 5D, 5D2, 5d3, 5ds, 1DS3, 1dx. 1dx2 potem GFX, czyli pierwsze bezlustro. Jednak nie mogę ustawić tak aby pomiar matrycowy nie był powiązany z aktywnym punktem AF. Wkurza mnie to, szczególnie w lesie, nad rzeką, tam gdzie sa spore kontrasty. Wole sam ustawić korektę a nie ciagle zmieniać bo ustawiłem ostrość w cieniu bądź światłach. Może tego nie ogarniam. Ludzi pomóżcie. Robie foty ze statywu, nie dotykam spustu. Od tego jest pilot
    Może za krótko siedziałeś w Canonie . Tego typu funkcja jest i niestety jest zarezerwowana tylko dla serii EOS-1 (odłącza punkt pomiaru od aktualnego punktu AF i ustawia zawsze centralny)
    Nazywa się "Pomiar punktowy w punkcie AF"
    Fragment instrukcji przykładowo od EOS-1D X mark III:
    https://cam.start.canon/pl/C001/manu...#Custom_0030_1

    W trybie pomiaru Pomiar punktowy można włączyć pomiar punktowy powiązany z punktem AF.

    [ * ] Tylko centralny punkt AF

    Pomiar punktowy jest zawsze wykonywany od środka wizjera, niezależnie od trybu wyboru pola AF i wybranego punktu AF.

    [* ] W aktywnym punkcie AF

    Pomiar punktowy jest powiązany z ręcznie wybranym punktem AF. Należy pamiętać, że pomiar punktowy jest wykonywany od środka wizjera, gdy trybem wyboru pola AF jest wybieranie automatyczne AF, strefowy AF lub wielkostrefowy AF.

    W przypadku korzystania z zewnętrznej lampy błyskowej dostępna jest blokada ekspozycji lampy połączona z ręcznie wybranym punktem AF, a tej funkcji można też używać ze zmierzoną ręczną ekspozycją lampy
    1DX + 50L

Strona 187 z 189 PierwszyPierwszy ... 87137177185186187188189 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •