Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 48

Wątek: Laptop foto + video

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 296

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Nie no, koledzy, dla mnie zalety desktopa są jasne, i gdyby nie to że mobilność jest priorytetem, to bym nie pytał o laptopa. Ale że potrzebuję czegoś co mogę zabrać do samochodu lub do samolotu, laptop to konieczność.
    Też miałem taki dylemat kilka lat temu. Iść mobilnie czy stacjonarnie?

    Ostatecznie polecam przestać się stresować - i ogarnąć sobie... wszystko!

    A co

    Mi w decyzji pomogła pandemia i to, że w końcu ludzie zrozumieli, że co najmniej połowę roboty (przynajmniej w mojej branży) można wykonywać zdalnie.

    Czyli w domowym biurze wjechała spora, wygodna i mocna stacjonarka.
    Do pracy zawodowej/mobilnej/wyjazdowej - był mega lekki ultrabook, który już naprawdę mógł być lekki (1.06 kg pomimo ekranu 13"), bo 'ciężkie' zadania i tak wykonywała stacjonarka. Polecam na wszelkie wyjazdy takie lekkie coś, tym bardziej, że nawet nie trzeba wozić do niego zasilacza - ładuje się go każdą ładowarką do telefonu.
    A do zadań fotograficznych/weekendowych/wakacyjnych - był cięższy Macbook Pro z większym ekranem, a i nawet dało się na nim jakiś film wieczorem w łóżku obejrzeć.

    I najważniejsze - pracuje się zasadniczo na stacjonarce, ale z niej zdalnie na pozostałych sprzętach, laptopach, i na innych kompach w różnych biurach. RDP działa perfekcyjnie. Mamy OneDrive. Do maców i linuksów jest VNC - też działa poprawnie.

    Polecam, po co wybierać, jak można mieć wszystko.

    Stanowisko tego typu poniżej - moje pierwsze covidowe. Qr*de, to już 4 lata.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_128718.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	970,1 KB
ID:	15819
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  2. #22
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez mxw Zobacz posta
    Ostatecznie polecam przestać się stresować - i ogarnąć sobie... wszystko!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_128718.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	970,1 KB
ID:	15819
    No tak, po co kombinować

    Ale mówiąc poważnie, być może nie doprecyzowałem, ale ani fotografia ani video nie są moim głównym zajęciem, jest to raczej coś co robię jako dodatek do działań marektingowych (z racji tego że nieźle mi to wychodzi, a gdy zlecałem robienie zdjęć innym fotografom to kosztowało to więcej stresu i pieniędzy (jakość też często gorsza) niż gdy sam się za to zabrałem). Np przez 5 dni w miesiącu przygotuję kilka (naście) rolek na media społecznościowe, 2 dni w miesiącu poświęcę na obróbkę RAWów w DPP, a cała reszta to marketing (fb ads, wysyłanie maili itd) lub robienie zdjęć + video.

    Jako takigo stanowiska pracy nie mam, więc mobilność to niestety mój absolutny priorytet, więc nadal musi być to laptop - idealnie jeśli właśnie nie mac.

    Takie pytanie dodatkowe: czy między lapkiem z Windowsem za powiedzmy 6-8k a najtańczym macbook air M1 jest duża różnica w wydajności? Bo teraz tak myślę, że jeśli faktycznie jest to jakieś niebo a ziemia, to w akcie desperacji mógłbym kupić M1 do zdjęć i video, i jakiegoś średniaka z Windows do całej reszty?

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 296

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Ale mówiąc poważnie, być może nie doprecyzowałem, ale ani fotografia ani video nie są moim głównym zajęciem
    Ależ moim także absolutnie nie są. Tu chodziło o zwykłą wygodę w pracy - 90% roboty zawodowej robię i tak na laptopie (widać go po prawej) - ale nie dotykając go. Gdy lecę na spotkania, to po prostu zabieram laptopa, odpinam jeden (!) kabel usb-c, i w drogę.

    Co do Macbooka (ogólnie, nie tylko Air z M1/M2) to IMHO wszystko zależy co i jak robisz. Macbooki są naprawdę dobrze zoptymalizowane systemowo i aplikacyjnie (choć dotyczy to zazwyczaj tylko dość standardowych operacji).
    Dlatego nie ma prostej odpowiedzi - trzeba samemu spróbować i ocenić.

    Generalnie zawsze wszystkim polecam Macbooki, bo to dobry sprzęt i dobra inwestycja (za identyczny sprzęt PC trzeba zazwyczaj zapłacić więcej, i jeszcze dopłacić do systemu), ale zazwyczaj temat rozbija się o... polskie literki i krzyżyki po lewej.
    Osobiście pracuję na windzie, bo jest szybsza i stabilniejsza, ja jestem na niej szybszy (gesty, skróty itp.), używam sprzętów (np. myszki), które w ogóle nie mają sterowników pod MacOS, ale absolutnie nie dam złego słowa powiedzieć o sprzęcie apple - jest bardzo dobry i jeżeli chodzi np. o fotografię, to tylko apple przychodzi mi do głowy (jest tu wydajniejszy, jest też trochę softu foto, który został napisany tylko pod MacOS itp. itd.). Ale to tylko moje skromne zdanie.

    BTW w marketingu spotykam 90% ludzi z Macbookami.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  4. #24

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 100

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Bez sensu miec dwa lapki jeden macbook a drugi win. Zostaw maczka jesli masz awersje, szukaj 14-15” z grafika i i7-12/13/14, ze 32gb ram i jakis dobry screen.

    Ja celuję w macbooka ze wzgledu na airdropa z ajfonem, 1.5kg 15.3” praktycznie bezramkowy, i 15h na baterii. Dodatkowo ostatnimi czasy win zaczal mnie dosc irytowac, w takim sensie że system czy też programy pod nim nie wykonują poleceń. Klikam zamknij aplikacje to ma zamknąć, a nie mysli, mysli (program przestal odpowiadac) i wymyslil nieoczekiwany blad. Czy chcesz wyslac raport?.. kuuuurrrr… nie, masz zamknac ta appke pomoc w win nie dziala, jeszcze nigdy nie udalo mi sie rozwiazac problemu korzystajac z narzedzi w systemie, zawsze trzeba szperać w googlach. Pewnie pod maczkiem ilosc wnerwa bedzie podobna (np wykonaj printscreen trzeba iles tam klawiszy wcisnac) ale to podobno system stworzony dla grafikow.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 296

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Bez sensu miec dwa lapki jeden macbook a drugi win. Zostaw maczka jesli masz awersje
    Ależ dlaczego? Po prostu właściwe narzędzia do właściwej części pracy.
    I nie mam awersji do maczków. Wręcz przeciwnie. Szczerze wszystkim polecam.


    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Ja celuję w macbooka ze wzgledu na airdropa z ajfonem
    Windows ma coś w tym stylu od dawna z androidem.
    Jakoś tam działa, choć mnie dość wq*rzało i ostatecznie wyłączyłem. Ale może teraz jest już lepiej.
    Z iphone nie testowałem. Ale pewnie przez onedrive też się da.
    edit: tak, da się, jest apka M$ w app store.


    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    1.5kg 15.3” praktycznie bezramkowy, i 15h na baterii.
    1.5kg to ciężki sprzęt. plus jeszcze pewnie zasilacz.
    wybrałem laptop 1.06kg, do którego nie trzeba zasilacza - to taki macbook 12", tylko mocniejszy, z ekranem 13.3" i windows.

    Mój przekaz jest inny: ciężko jest pogodzić wszystko w jednym urządzeniu. Laptop mega-mocny i jednocześnie mobilny?? Wyjdzie tylko mega-drogo, a i tak będą to same kompromisy.
    Dlatego rozdzieliłem to u siebie testując takie podejście od kilku lat - i stwierdzam, że jest super - dziś da się tak pracować (sieciowo/chmurowo). Natomiast zdaję sobie sprawę, że nie u każdego takie rozwiązanie się sprawdzi.


    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Klikam zamknij aplikacje to ma zamknąć, a nie mysli, mysli
    Hehe, to kliknij zamknij aplikację pod Mac OS. Z definicji nie zadziała.


    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Pewnie pod maczkiem ilosc wnerwa bedzie podobna (np wykonaj printscreen trzeba iles tam klawiszy wcisnac) ale to podobno system stworzony dla grafikow.
    Owszem, ilość wnerwień pod maczkiem jest większa.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 100

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez mxw Zobacz posta
    Ależ dlaczego? Po prostu właściwe narzędzia do właściwej części pracy.
    I nie mam awersji do maczków. Wręcz przeciwnie. Szczerze wszystkim polecam.
    to nie do Ciebie tylko do autora

    na 12-13" okienku to co najwyżej można worda odpalić, a nie program graficzny, nie wspominając o upchnięciu mocniejszych podzespołów. 1.5kg to nie jest dramat, ile czasu nosisz taki sprzęt? chodzisz z nim kilometrami po mieście? autor pewnie wsiada w auto, zajeżdża do klienta, bierze kompa w rękę i idzie do biura

    airdrop działa bezbłędnie miedzy ajfonami w trybie samolotowym, i z tego co czytam na YT tak samo jest mac-ajfon, androida nigdy nie miałem, nie wypowiem się, natomiast synchr ajfon-win jest dość upierdliwa
    Ostatnio edytowane przez cauchy ; 18-02-2024 o 11:42
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 296

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Synchro android-win też jest upierdliwe, korzystałem, przestałem korzystać, no ale jest.

    Generalnie tak jak piszesz - przy wyborze sprzętu ma duże znaczenie całe ogólne środowisko - więc jak ktoś ma ajfona, to nie ma co się zastanawiać - musi kupić macbooka - co najwyżej może zastanawiać się jaki model.
    A potem ipada pro z pencilem. Przecież to jest mistrzostwo świata. Gdybym bardziej zajmował się grafiką i fotografią, to nie wyobrażam sobie życia bez tego.

    Co do 12-13" to tak, dokładnie - można na tym popracować biurowo, sprawdzić maile, nawet odpisać, zrobić calla, zrobić prezkę u klienta, i jeszcze klient będzie w szoku, że tak mały laptopik wielkości zeszytu w kratkę ma tak duży ekran i tak z wszystkim wymiata. No i to jest naprawdę ciche i mobilne. Szok i przyjemność - na spotkaniach w korpo.
    Ale zdjęć na tym nie obrobisz.
    I to jest odpowiedź dlaczego potrzebny jest drugi laptop: typu macbook pro 15-16" z retiną - to jest inna liga, praca nawet na samym laptopie i gładziku (!) może być przyjemnością. No ale nosić takiego klocka (nie wiem, 1.5kg + zasilacz 80W?) codziennie już mi się nie chce.

    Dlatego piszemy tu o różnych opcjach i podejściach - imho nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania - do tego każdy ma inne preferencje, potrzeby, a nawet fazę w życiu.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  9. #29
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez mxw Zobacz posta
    Ależ moim także absolutnie nie są. Tu chodziło o zwykłą wygodę w pracy - 90% roboty zawodowej robię i tak na laptopie (widać go po prawej) - ale nie dotykając go. Gdy lecę na spotkania, to po prostu zabieram laptopa, odpinam jeden (!) kabel usb-c, i w drogę.
    Ale czekaj, bo chyba coś mi się pokiełbasiło...

    Tzn mówisz że masz lapka i jednocześnie stacjonarkę, w domu pracujesz na stacjonarce, ale jak idziesz to bierzesz lapka. Ale one są jakoś sprzężone czy jak (programy i pliki)?

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    Bez sensu miec dwa lapki jeden macbook a drugi win. Zostaw maczka jesli masz awersje, szukaj 14-15” z grafika i i7-12/13/14, ze 32gb ram i jakis dobry screen.

    Ja celuję w macbooka ze wzgledu na airdropa z ajfonem, 1.5kg 15.3” praktycznie bezramkowy, i 15h na baterii. Dodatkowo ostatnimi czasy win zaczal mnie dosc irytowac, w takim sensie że system czy też programy pod nim nie wykonują poleceń. Klikam zamknij aplikacje to ma zamknąć, a nie mysli, mysli (program przestal odpowiadac) i wymyslil nieoczekiwany blad. Czy chcesz wyslac raport?.. kuuuurrrr… nie, masz zamknac ta appke pomoc w win nie dziala, jeszcze nigdy nie udalo mi sie rozwiazac problemu korzystajac z narzedzi w systemie, zawsze trzeba szperać w googlach. Pewnie pod maczkiem ilosc wnerwa bedzie podobna (np wykonaj printscreen trzeba iles tam klawiszy wcisnac) ale to podobno system stworzony dla grafikow.
    No to fakt, Windows jest mega nierówny. Z jednej strony Snipping Tool to bajka, a z drugiej storny to mi się wykrzacza / zawiesza Explorer gdy probuję przeszkujać folder w pozukiwaniu pliku. Nie mówiąc o outlooku który jest nieprawdopodobnie prymitywny, ile się trzeba naklikać i namachać myszyką aby skopiować adres email to historia.

    Liczę po prostu na to że ten laptok będzie ostatnim ze starej serii (procesor osobno - ram osobno - grafika osobno) i za te 5 lat rozwiązanie appla będzie już standardem zarówno u intela jak i amd i nie będzie wydajnościowych dylematów

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 100

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Tzn mówisz że masz lapka i jednocześnie stacjonarkę, w domu pracujesz na stacjonarce, ale jak idziesz to bierzesz lapka. Ale one są jakoś sprzężone czy jak (programy i pliki)?
    Nie ma w tym nic dziwnego, to jest normalna praktyka, też tak mam - w domu silny PCet, w trasę laptok, z tym że ja nie jeżdżę tyle co Ty, max raz/msc. Programy są "sprzężone" w taki sposób, że zarówno office, jak i antywir, jak i pakiet adobe mam w subskrypcjach, więc podczas logowania na drugiej maszynie wskazuję, że akurat teraz będę korzystał z maszyny_nr2 (tj. laptoka), a deaktywuj maszynę_nr1 (tj PCta). Pliki są na dyskach zewn, na których trzymam kopię danych robioną raz/msc (nie tylko same pliki, ale też np. projekty w PPro).
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •